Krajská organizace Dělnické strany sociální spravedlnosti

Aktivisté z Ústí nad Labem podnikli výstup na Blansko

2017-8-26-1

28. Srpen 2017

V sobotu 26. srpna se nacionalisté z DSSS a DM Ústí nad Labem v rámci kulturního obohacení vydali na nedalekou zříceninu hradu Blansko. I přes nepřízeň počasí jsme vystoupali na vrchol, kde jsme na vlastní oči viděli, jak kdysi dominanta této krajiny podléhá zubu času.

Historie hradu započala už ve 14. století a od té doby byl hrad dějištěm mnoha bitev a v jeho čele se prostřídalo nemalé množství šlechticů. Bohužel nejslavnější éra Blanska skončila již v druhé polovině 16. století, kdy se tehdejší panovník Rudolf z Bynu přestěhoval do svého zámku v Krásném Březně. Až do začátku 17. století byl hrad stále využíván, byť jen jako vězení, ale po připojení k děčínskému panství byl nadobro opuštěn a začal rychle chátrat.

Dobrou zprávou však je, že hrad stále není ztracen. Spolek pro záchranu hradu Blansko sídlící v Ryjicích se stará o znovuobnovení hradu do původního stavu. Pomoci může každý a to nejen financemi, ale třeba jen přinesení kamene na nádvoří hradu, což se pro místní turisty stalo tradicí.

Je dobré, že existují spolky nadšenců, které se zabývají záchranou našich kulturních památek a proto tento projekt podporujeme a těšíme se na další návštěvu této dominanty.

Viktor Táborský, předseda DSSS Ústí n/L


 
 
 
 
 
Nastavení fotogalerie