Krajská organizace Dělnické strany sociální spravedlnosti

MO DSSS Ústí nad Labem podpořila kulturní den DM-JN

24. Září 2017

V sobotu 23.9. se uskutečnil kulturní den DM-JN a zatímco v dubnu se konal na území České republiky, konkrétně v Ústí nad Labem (článek zde), nyní jsme se setkali s našimi německými kolegy na jejich domácím území a to přímo Drážďanech, hlavním městě Saska.

2017-9-23-1_2

Výprava byla rozdělena na dvě části. Zatím co Moravané v čele s předsedou DM Jakubem Svobodou vyrazili auty, zbytek výpravy se rozhodl jet vlakem. Po příjezdu na nádraží a shledání obou skupin nás v rodném městě přivítal Maik Müller, předseda JN Sachsen a vyrazili jsme vstříc historické architektuře.

Jako první nám byla ukázána stará radnice, která musela být po válce kompletně zrekonstruována německými občany, k čemuž se vztahovala i socha smutnící ženy v pracovním oděvu před budovou.

Img_20170923_103051_2

Poté jsme si prohlédli snad neznámější drážďanský kostel Frauenkirche, který je zajímavý především rozdílnou barvou stavebního materiálu. Ač je v základu kostel světlý, tak se místy oběvují černé kameny. Opět se zde projevila poválečná rekonstukce, která probíhala téměř v celém městě. Mimo jiné stojí za zmíňku historický park, Theaterplatz, socha Martina Luthera a Fürstenzug, dlouhá fasádní malba vyobrazující německé panovníky. Poslední zastávka před pauzou byla přímo u řeky Labe, na starém opevnění nad přístavem.

Přestávka byla nedaleko Frauenkirche v restauraci středověkého stylu, před kterým byl postaven kanón ze 17. století a po vydatném obědě následovalo pokračování prohlídky. Po překročení mostu jsme spatřili majestátní sochu zlatého jezdce (Goldener Reiter) za kterou se nacházelo muzeum saské kultury, kde byla prohlídka města oficiálně ukončena.

Img_20170923_142349_2

Den však nekončil a naši kolegové z JN nás pozvali prozměnu do Pirny, kde se nachází Haus Montag Pirna. Zde jsme se zúčastnili přednášky z historie nacionalismu a nakonec proběhla diskuse o nastávajícím směru naší spolupráce.

Evropské národy zažívají krizi a to nejen hrozbou vnějších vlivů, ale i těch vnitřních. Historie je potlačována a zapomínána ve jménu globalismu a modernismu. Každý z nás by se měl sám sebe zeptat: Zasloužíme si budoucnost, když neznáme minulost?

Ač je doba nejistá, tak jedno je jisté. Příští rok bude opět kulturní den DM-JN!

Oficiální report DM zde

Viktor Táborský


 
 
 
 
 
 
 
 
Nastavení fotogalerie