Krajská organizace Dělnické strany sociální spravedlnosti

Nocování v podzemní továrně Richard

Dsss-usti-nad-labem_4

28. Leden 2017

Naše země je propletena mnoha zapomenutými či tajemnými místy. Jedním z nich je i podzemní továrna Richard ležící poblíž Litoměřic.

Jelikož se aktivně zajímáme o naši historii, uspořádali jsme výpravu v počtu šesti lidí do podzemní továrny Richard, kde probíhala od roku 1944 - 1945 výroba motorů a dalších součástí do vojenské techniky. Za komunistické éry se zde především lámal vápenec (v podzemních prostorech za továrnou) a nyní je v určitých oblastech skladován radioaktivní odpad.

Nás ale továrna přilákala díky své záhadné minulosti, kdy se národní socialisté rozhodli s koncem války odpálit většinové prostory. Šlo o oblasti Richard I a III, jejichž obsah zůstal dodnes neobjevený a proto se šíří nejrůznější spekulace. Dále je zajímavá návštěva objektu Reichsführerem SS Heinrichem Himmlerem, což samo o sobě znamenalo důležitost podzemního komplexu.

Každopádně člověk může jen hádat co a jestli vůbec továrna něco ukrývá.

Prostory továrny jsou v demoličním stavu, o čemž jsme se na vlastní kůži přesvědčili, ale připojený lom je stabilní a proto byl vybrán jako místo našeho přespání. Nutno podotknout, že absolutní tma spojená s absolutním tichem v lidech vyvolává nejrůznější pocity. Možná z tohoto důvodu měla naše tříčlenná sestava, rozhodnutá přečkat zde noc, problém usnout.

Nakonec bych ještě rád zmínil, že volně přístupné mapy jsou zastaralé a ztratit se zde není žádný problém a proto je dobré mít kvalitního průvodce. Ten náš bude pořádat ve městě Litoměřice výstavu zaměřenou na továrnu Richard a my vás budeme určitě informovat.

Viktor Táborský

1_5

2_5

3_5