Krajská organizace Dělnické strany sociální spravedlnosti

Propagační tým DSSS navštívil Duchcov

Duchcov-002_2 12. června 2013 V úterý 11.6. jsme se vydali navštívit město Duchcov. Naším hlavním úkolem bylo přivést místním aktivistům Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS)  dostatek propagačních materiálů k distribuci. Konkrétně se jednalo o několik desítek plakátů a téměř dva tisíce informačních letáků o chystaném shromáždění dne 22. června pro obyvatele Duchcova.

Na místě jsme doladili některé technické detaily ohledně pořádání akce a zároveň jsme si promluvili s místními lidmi o situaci ve městě. Za velmi potěšitelný můžeme považovat fakt, že v brzké době v Duchcově zřejmě vznikne místní organizace DSSS, takže odpor proti cikánskému násilí ve městě dostane organizovanější podobu.

Dále jsme měli v Duchcově za úkol zmapovat trasu pochodu a vyhodnotit jeho různé varianty (po konzultaci s místními občany se finální trasa obměnila, takže pochod končí opět na náměstí Legií). Zvědavost nám však nedala, a tak jsme nadstandardně vyrazili s plakáty do cikánského ghetta zmapovat situaci a zároveň vylepit část materiálů.

Bylo zajímavé sledovat různorodé reakce bílých Duchcovanů a cikánů. Jeden místní člověk nám pod podmínkou anonymity sdělil: „Jsem rád, že se alespoň někdo stará o to, jak se nám tady žije. Všichni ostatní na nás kašlou". 

Naše aktivita se však nesetkala mezi místními cikány s přílišným nadšením. Postupně se za námi začala shromažďovat skupina cikánů, kteří strhávali plakáty, které jsme vylepili. Když nás tato skupina začala početně převyšovat v poměru minimální „cikánské férovky“ (rozuměj přepočetní koeficient 5:1) a zároveň počet místních romských aktivistů přesáhl počet nábojů v našich zbraních, tak pomalu nastal čas k odchodu.

Každopádně jsme si hezky užili slunný červnový den a svůj úkol jsme splnili více než dobře. Mezi místní obyvatele budou v následujících dnech distribuovány skoro dvě tisícovky propagačních materiálů DSSS. A my jsme se opět přesvědčili, že naše práce není zbytečná a že přináší své ovoce. Věříme, že se s vámi 22. června uvidíme a že společně nahlas řekneme, že nejsme jen stádo ovcí vedených na porážku, ale že jsme Češi, Moravané a Slezané, a zasloužíme si slušné jednání i kdybychom si ho museli vybojovat. Tam kde vládne bezpráví je odpor povinností.

Na závěr vám přinášíme výrok účastnice dnešní akce a členky DSSS Markéty Růžičkové: „Když jsem to tady dnes viděla, tak musím říci, že lituji lidí, kteří zde musí mezi cikány bydlet. Musí být hrozné žít v neustálém strachu o sebe a své blízké s nejistotou, že vás někdo bezdůvodně napadne na ulici jen proto, že jste bílí. Doufám, že (22.6.2013 - pozn. redakce) přijde co nejvíce lidí a že společně ukážeme, že si nenecháme všechno líbit."

Tiskové centrum DSSS Sever